WIELKA SOBOTA - Czy tylko malowanie jaj?
WIELKA SOBOTA
dzień spoczynku Pana w Grobie
"Chrystus uniżył samego siebie, stawszy się posłusznym aż do śmierci - i to śmierci krzyżowej".
Flp 2,8
Wielka Sobota. Dzień cichej nadziei, czas oczekiwania na cud Zmartwychwstania. Czas, kiedy przeplata się rozważanie ogromnego cierpienia Jezusa z nadzieją, że już za chwilę ujrzymy Go żywego. Już prawie jesteśmy zanurzeni w tej radości święta Nowego Życia - jak bardzo wymownego w naszej obecnej sytuacji, gdzie za drzwiami szaleje śmiercionośny wirus...
Jak bardzo ważnym staje się dla nas teraz fakt, że Jezus pokonał śmierć. I choć trwamy cały czas w czasie, kiedy kwarantanna staje się niejako Wielkim Piątkiem, to jednak pamiętajmy, że po Wielkim Piątku następuje zawsze poranek Zmartwychwstania!
Wielka Sobota to jeden z piękniejszych dni Wielkiego Postu pod względem liturgii, najbardziej bogatej w symbolikę. Dla dzieci natomiast jest to dzień, na który czekają pewnie tak samo jak na ubieranie choinki, ponieważ jest to dzień malowania jaj i przygotowywania świątecznego koszyczka.
Fajnie jest przygotowując koszyczek - pamiętać o tym, by wyjaśnić dzieciom znaczenie i symbolikę poszczególnych pokarmów jakie wkładamy do koszyczka. W tym celu przygotowałam prostą grafikę, aby nie trzeba było szukać specjalnie poszczególnych znaczeń :)
A jeśli ktoś ma ochotę sobie wydrukować to też bardzo proszę :)
Z powodu pandemii niestety nie pójdziemy do kościoła, by poświęcić pokarmy, ale zamiast tego możemy przeprowadzić błogosławieństwo pokarmów w domu. Obrzędu święcenia pokarmów dokonuje się w Niedzielę Wielkanocną, tuż przed uroczystym śniadaniem.
Tekst modlitwy przed śniadaniem wielkanocnym przygotowałam dla Was z książki "Rytuał Rodzinny" i połączyłam z tekstem błogosławieństwa pokarmów na stół wielkanocny udostępniony na stronie Diecezji Warszawsko - Praskiej.
Jak dobrze przeżyć Wielką Sobotę nie wychodząc z domu?
Oto kilka propozycji na ten dzień.
1. Przygotowanie wspólnie z dziećmi Rodzinnego Paschału
Paschał jest znakiem obecności Zmartwychwstałego Chrystusa. Dlatego też jedną z propozycji na ten dzień jest wspólne przygotowanie Rodzinnego Paschału, czyli woskowej świecy z odpowiednimi symbolami. Oczywiście można taką świecę kupić np z Caritasu, ale zrobienie jej własnoręcznie jest piękną aktywnością :)
U nas wygląda to tak:
Na kartce zrobiłam projekt jak będzie wyglądała nasza świeca i najpierw wykałaczką wyrzeźbiłam symbole, po czym pomalowaliśmy ją farbami akrylowymi i nakleiliśmy ozdobne tasiemki.
Niestety zabrakło nam miejsca na namalowanie baranka z chorągiewką, ale to co najważniejsze jest na naszej świecy - a prezentuje się ona tak :)
Przy okazji przygotowywania takiego paschału warto wyjaśnić dzieciom znaczenie poszczególnych symboli. W tym celu ku pomocy spieszy taka grafika :)
Taki Rodzinny Paschał w wieczór Wigilii Paschalnej umieszcza się w domu na stole, a ojciec
w obecności całej rodziny dokonuje jego błogosławieństwa. Tekst błogosławieństwa do pobrania
w formacie pdf.
2. Liturgia Wigilii Paschalnej
Błogosławieństwo Paschału Rodzinnego rozpoczyna Rytuał domowej liturgii Wigilii Paschalnej.
Jeśli mamy w domu małe dzieci, którym trudno będzie wytrwać w skupieniu cały ten czas, wtedy można zakończyć ten obrzęd na liturgii światła.
Rodzice natomiast mogą kontynuować obrzęd, kiedy dzieci już pójdą spać :)
Tekst obrzędu liturgii domowej na Wielką Sobotę można pobrać na stronie Krakowskiej Oazy, do której odsyłałam już wcześniej i serdecznie polecam.
3. Obrzęd chrzcielny.
Jednym z obrzędów Wigilii Paschalnej jest Liturgia chrzcielna podczas, której odnawiamy nasze przyrzeczenia chrzcielne. To wspaniała okazja, by wcześniej porozmawiać z dziećmi o momencie ich Chrztu Świętego, oraz wyjaśnić czym jest ten pierwszy sakrament w naszym życiu.
Można pokazać dzieciom w ciągu dnia zdjęcia z tej uroczystości, pamiątki jeśli dziecko jakieś otrzymało, wyjąć świece chrzcielne, pokazać białą szatkę itp.
Fot. Red Art Studio - Przemek Keler |
Przepięknym zwyczajem o jakim słyszeliśmy i chcielibyśmy wprowadzić, jest celebrowanie/świętowanie dnia, w którym narodziliśmy się dla nieba. Czyli dzień, w którym przyjęliśmy sakrament Chrztu Świętego jest takim naszym drugim dniem urodzin. Kiedy dzieci usłyszą o tym, że mogą mieć urodziny dwa razy w roku, gwarantuję, że będą zachwycone! :) Oczywiście wiadomo, że świętowanie tego dnia nie będzie takie samo jak normalnych urodzin, ale może jakiś drobny upominek, upieczenie ciasta lub po prostu wspomnienie i potraktowanie dziecka wyjątkowo tego dnia? :)
Baranek Wielkanocny
Na koniec podrzucam pomysł na zrobienie z dziećmi baranka wielkanocnego.
Życzę wszystkim udanego czasu Triduum Paschalnego i radosnych Świąt Zmartwychwstania Jezusa!
Iza
Znakomite pomysły! Podziwiam paschał, którego niestety w tym roku na pewno nie zrobimy, i dziękuję za pomysł rozmowy o chrzcie i pokazania dzieciom pamiątek!
OdpowiedzUsuńMam uwagę do jednego z początkowych zdań: to nie jest jedna z najpiękniejszych liturgii Wielkiego Postu, bo Wielki Post kończy Niedziela Palmowa ;)
Wigilia Paschalna to zdecydowanie najpiękniejsza liturgia w całym roku!