WIELKI PIĄTEK w rodzinie... Jak sprawić, aby był inny niż wszystkie?

WIELKI PIĄTEK 
dzień zbawczej Męki i Śmierci Jezusa

dzień, który zmienił bieg historii.




"Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, a była to śmierć krzyżowa. Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i dał Mu imię, które jest ponad wszelkie imię." 

Flp 2, 8-9


Wielki Piątek to dzień modlitewnej zadumy i ciszy, ale nie jest to żałoba. W tym dniu szczególnie stajemy pod krzyżem Jezusa. W Wielki Piątek odprawiana jest ostatnia w Wielkim Poście Droga Krzyżowa, natomiast wieczorem wierni udają się do kościoła, aby wziąć udział w specjalnej liturgii wielkopiątkowej. My natomiast w tym roku przeżywamy ten dzień w nadzwyczajnych okolicznościach, które nie pozwalają nam w takiej liturgii uczestniczyć. Możemy jednak obejrzeć 
i wysłuchać jej on-line, a także, aby móc lepiej przeżyć ten czas - odprawić liturgię w domu.

Z taką propozycją właśnie do Was spieszę!

1. Liturgia domowa


Doskonale przygotowana przez Duszpasterstwo Akademickie UPJPII Patmos Ruchu Światło- Życie Archidiecezji Krakowskiej - liturgia domowa, do pobrania i wydrukowania na stronie, jest podzielona na kilka części i zawiera w sobie: Nieszpory, Liturgię Słowa, Medytację, Adorację Krzyża oraz Komunię Duchową. Jestem im naprawdę wdzięczna za pracę, którą wykonali! Na dole  podlinkowanej niżej strony są pliki do pobrania!





2. Rodzinna Droga Krzyżowa w domu

To już ostatnia Droga Krzyżowa w Wielkim Poście, można więc rzec, że najważniejsza. Wszak ta droga prowadzi nas do zwycięstwa. Warto o niej nie zapominać. My swoją drogę krzyżową odprawiamy z dziećmi w domu. Po mieszkaniu mamy rozwieszone stacje drogi krzyżowej, które zrobiliśmy razem 2 lata temu. Dzięki temu, że są zrobione z kolorowych patyczków, każdego roku możemy je montować na nowo. 




W tym roku miałam ochotę już z tego zrezygnować i próbować całą rodziną chodzić na to nabożeństwo do kościoła. Zanim została ogłoszona akcja #zostańwdomu, dzieci już zaczęły pytać, kiedy rozwiesimy drogę krzyżową... Nie zrezygnowaliśmy, przeciwnie - jeszcze bardziej doceniamy taką formę, a serce napełnia wdzięczność za ten czas, kiedy dzieci same zaczynają wypowiadać rozważania przy każdej stacji. 




Nie napisaliśmy jeszcze własnych rozważań, więc czasem posiłkujemy się gotowymi. Jedne z najlepszych jakie znaleźliśmy dla dzieci zostały napisane przez Magdę Korzekwę-Kaliszuk. Pozwoliłam sobie tekst ze strony wrzucić w pdf'a i uzupełnić o wezwania "Kłaniamy się Tobie..." oraz "Któryś za nas cierpiał rany...".  Podsyłam Wam do pobrania i zachęcam, by nie rezygnować  
z tej ostatniej drogi krzyżowej :)




3.  Przygotowanie grobu Pana Jezusa

W tym dniu staramy się myślami być blisko cierpiącego Jezusa. Dorośli domownicy zachowują post ilościowy i jakościowy, tj. bez pokarmów mięsnych i trzy posiłki w tym jeden do syta. 
Nasze serca pragniemy szczególnie zbliżyć do cierpiącego Serca Pana Jezusa. 

W tym celu przygotowujemy Grób Pański w domu. 
Może to być wydrukowana grafika grobu Pana Jezusa, może to być grób zrobiony w formie Ogrodu Zmartwychwstania, lub cokolwiek innego co zatrzyma nasze myśli na tym wydarzeniu męki i śmierci Pana Jezusa.

Dla dzieci w minionym roku przygotowałam grób z masy porcelanowej, do którego dorobiłam też "Ciało Pana Jezusa" zawinięte w płótna i kamień zamykający grób. 




A tak właśnie wyglądał nasz ogród Zmartwychwstania 
- niestety nie mogłam znaleźć zdjęcia zanim grób pozostał pusty... ale tak to właśnie wyglądało :) 
W dużej donicy zasadziłam kilka rodzajów kwiatów i ułożyłam zrobiony wcześniej grób "skalny". 




W kościołach obchodzony jest zwyczaj czuwania przy grobie, a także pełnienie wart honorowych przez różne organizacje, np. harcerzy, strażaków, policjantów, wojsko. W tym roku mamy taki plan, aby przygotować w domu takie miejsce, które szczególnie będzie odzwierciedlało Grób Pański 
i spróbujemy razem z dziećmi na zmianę czuwać przy grobie. Oczywiście wszystko w miarę możliwości naszych i naszych dzieci :). 



4. Adoracja krzyża

Dzień Wielkiego Piątku staramy się przeżyć tak jak uczniowie Pana Jezusa, dlatego w mieszkaniu krzyż zostaje umieszczony w centralnym miejscu - najlepiej na stole na białym obrusie, lub serwecie. O godzinie 15.00 zapalamy obok krzyża świecę. Pali się ona przez cały czas naszego pobytu w mieszkaniu. Jeśli ktoś lubi, można odtwarzać muzykę poważną o motywach pasyjnych. Jedną z ważniejszych praktyk tego dnia, na którą powinno znaleźć się czas, jest adoracja krzyża, czyli chwila, kiedy zatrzymujemy się w ciszy i wpatrując się w krzyż rozmyślamy nad męką naszego Zbawiciela. 



Dla dorosłych

Napisałam kiedyś rozważanie do adoracji krzyża prowadząc spotkanie dla wspólnoty, jeśli ktoś chciałby skorzystać to bardzo proszę. Jest to spotkanie poprowadzone od początku do końca, zatem można wydrukować i wykorzystać przy osobistej adoracji w Wielki Piątek.




 Adoracja krzyża w tym roku miała zupełnie inny wymiar. Każdy z nas, łącznie z dziećmi miał swój wydzielony czas na adorację krzyża. Forma była dowolna, dzieci mogły oglądać książeczki tematyczne, modlić się, wpatrywać... W domu stworzyła się piękna atmosfera spokoju i zadumy. Podczas czuwania jednej osoby, reszta po cichu wychodziła do innego pokoju i tam oczekiwała na swoją kolej. To był naprawdę piękny czas!



Dla dzieci 

Jeśli chodzi o dzieci, to temat cierpienia i śmierci jest szczególnie dla nich trudny. 
Nie wszystkie dzieci chcą słuchać o tym, że komuś dzieje się krzywda, zwłaszcza te maluchy. Dlatego jeśli ktoś jeszcze tego nie zrobił to dobrym pomysłem będzie opowiedzenie dziecku całej historii Zmartwychwstania nie zatrzymując się na samej śmierci. Dobrze jest podkreślić, że Jezus zrobił to z miłości, chociaż wystarczyłoby tylko jedno Jego słowo, a od razu pojawiłaby się przy Nim cała armia aniołów, która mogłaby Go uratować. Ale nie chciał tego, bo pragnął bardziej byśmy My mogli żyć razem z Nim w Niebie! 

U nas bardzo fajnie sprawdziło się w opowiadaniu tej historii odgrywanie scenki. Na angielskiej stronie znalazłam postacie do druku, które wycięłam i podkleiłam kartonem, dzięki czemu nie zniszczyły się przy pierwszym dotknięciu przez dzieci. Krok po kroku opowiadałam dzieciom historię zawartą w Triduum Paschalnym. 


Modlitwa Pana Jezusa w Ogrójcu

Pojmanie przez żołnierzy

Aby lepiej zobrazować ukrzyżowanie wykorzystałam naszą domową pasyjkę :)

Ukrzyżowanie
Zdjęcie z krzyża

Złożenie do grobu


Straże, które przestraszyły się anioła

Kobiety przy grobie

Zmartwychwstanie






Każdy dzień opowiadałam dzieciom ustawiając figurki na innym kolorze kartki. Na pierwszej kartce była opowiadana już przeze mnie tutaj historia, która wydarzyła się podczas Ostatniej Wieczerzy. 

Zainteresowanych figurkami do wydruku odsyłam na stronę My Wonder Studio



Jeszcze inną propozycją dla dzieci jest opowiedzenie historii przy pomocy pacynek na palce, które też znalazłam na jednej z angielskich stron .



A dla spragnionych jeszcze więcej polecam piękne i darmowe kolorowanki 
dla dzieci na Wielki Piątek - dostępne na tej stronie.




Wielki Piątek to dzień, w którym szczególnie powinniśmy wyjaśnić naszym dzieciom, że krzyż nie jest narzędziem śmierci, ale przede wszystkim jest dla nas symbolem miłości. Warto podkreślić, że krzyż dla chrześcijanina jest bardzo ważny, ponieważ Pan Jezus z ogromnej miłości do nas zgodził się na to, aby ponieść karę za nasze grzechy. Zabrał na siebie karę, która należała się nam. Uratował nas! Jezus dźwigał ten krzyż na swoich ramionach i na nim umarł, a przez swoją śmierć dał nam możliwość życia wiecznego. To znaczy, że kiedy umrzemy to nasze życie się nie skończy, lecz będzie trwało dalej. Mało tego, będzie ono trwało dalej w tak pięknym świecie jakiego nie jesteśmy jeszcze sobie 
w stanie wyobrazić. 

Dzięki Ci Jezu!



"Ani oko nie widziało, ani ucho nie słyszało, ani serce człowieka nie zdołało pojąć, jak wielkie rzeczy przygotował Bóg, tym, którzy Go miłują" .

1 Kor 2,9







Komentarze

Popularne posty